Świat w erze niepokoju: szanse i wyzwania naszego bezpieczeństwa
Niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie, w tym wojny w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i rosnąca dominacja Chin stawiają przed Polską szereg strategicznych wyzwań i szans na płaszczyźnie bezpieczeństwa, gospodarki, biznesu i dyplomacji. Symboliczne i skłaniające do dyskusji w tym kontekście są przypadające tym roku 25-lecie członkostwa Polski w NATO i 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Czy jesteśmy przygotowani na scenariusze globalnych wyzwań geopolitycznych? Czy strategiczne sojusze zapewnią nam bezpieczeństwo? Jak wykorzystać niepewność obecnych czasów do wzmocnienia naszej pozycji na arenie międzynarodowej? Czy w niestabilności otoczenia kryje się potencjał, który możemy wykorzystać? Jak przekształcić wyzwania najbliższych lat w polskie strategie sukcesu?
AI: Ewolucja czy rewolucja?
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji to dla współczesnego biznesu szansa dająca możliwość realizacji nieosiągalnych wcześniej optymalizacji, ale też wyzwanie związane z dostosowaniem się do szybkiego tempa rozwoju nowych technologii i konsekwencji jakie niesie ich wprowadzenie. Czy AI zrewolucjonizuje rynek pracy? Czy w perspektywie najbliższych lat świat poradzi sobie z wyzwaniami, które tworzy AI? Jakie korzyści i zagrożenia niesie rozwój sztucznej inteligencji z perspektywy zarządzających największymi polskimi i zagranicznymi organizacjami?
Równouprawnienie: Czy jesteśmy na drodze do równości?
Mimo zauważalnego progresu w dziedzinie równouprawnienia, wiele organizacji nadal boryka się z wyzwaniami związanymi z różnicami płacowymi, brakiem reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych oraz występowaniem dyskryminacji ze względu na płeć. Chociaż podejmowane są działania mające na celu poprawę sytuacji, istnieje potrzeba ciągłego monitorowania i wdrażania skutecznych polityk równouprawnienia. Jakie działania należy podjąć, aby skutecznie rozwiązać kwestię równouprawnienia? Czy parytety to skuteczna droga do osiągnięcia celu?
Smart Cities:Jak rozwijać miasta w sposób zrównoważony?
Smart Cities to nie tylko wykorzystanie danych i technologii w różnych obszarach funkcjonowania miasta, ale też tworzenie bardziej zrównoważonej, efektywnej i przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni w celu poprawy ich bezpieczeństwa i jakości życia. Jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą ta transformacja? Czy w Polsce istnieją już inteligentne miasta? Jak skonstruować nowe modele finansowania miast przyszłości?
Sztuka: Sztuka dla sztuki, czy sztuka dla każdego?
W dzisiejszym świecie, gdzie artyści rewolucjonizują sztukę, łamią schematy i otwierają nowe perspektywy, sztuka przestaje być jedynie dla wtajemniczonych. To eksploracja bezgranicznej kreatywności, gdzie granice akceptacji kulturowej zamieniają się w mosty porozumienia. Sztuka coraz częściej pełni dziś rolę edukacyjną, recenzując wyzwania otaczającej nas rzeczywistości. Jak powinna wyglądać kwestia dostępności, demokratyzacji kultury i roli sztuki w społeczeństwie? Jak technologia staje się nośnikiem sztuki i w jaki sposób to połączenie wpływa na jej popularyzację W jaki sposób sztuka współczesna uświadamia społeczeństwo i jakie niesie to za sobą korzyści? Czy wspieranie sztuki przez Państwo powinno być działaniem strategicznym?
Klimat: Czy zielona rewolucja ma granice?
Na przestrzeni ostatnich lat klimat znalazł się na podium kluczowych, strategicznych wyzwań współczesnego świata. Od tego czasu organizacje zaczęły coraz poważniej traktować implementację zielonych praktyk w swoich strategiach rozwoju. Pojawia się jednak pytanie czy możliwe jest tworzenie biznesu całkowicie neutralnego dla klimatu? Czy istnieją technologiczne granice dla zrównoważonych praktyk biznesowych, które mogą utrudnić dalszy rozwój ekologicznych innowacji? Czy firmy mogą kontynuować zieloną rewolucję, utrzymując jednocześnie stabilność ekonomiczną i konkurencyjność? Czy konsumenci i społeczeństwo są gotowi zaakceptować wyższe koszty produktów związane z zielonym biznesem? Jakie są kulturowe i społeczne granice dla ekologicznych zmian?
Sport + Biznes: Gra o emocje i nowe sposoby budowania wartości
Sport to już nie tylko transmisje wydarzeń w telewizji i wpływy ze sprzedaży biletów. Obecnie coraz częściej staje się także dochodowym nośnikiem treści i budowania rzeczywistości, którą zainteresowane są największe platformy streamingowe i social mediowe na świecie. To nowa rzeczywistość biznesowa, która kreuje rewolucyjne spojrzenie na kwestię komercjalizacji sportu, w której obie strony odnoszą wymierne korzyści. W świecie sportu granice komercjalizacji stają się obecnie coraz bardziej elastyczne prowadząc także do zjawiska sportwashingu. Jak w sposób wiarygodny sponsorować sport, uwzględniając potencjał integracji społeczeństw i rewolucję w komunikowaniu treści? Gdzie powinna być granica komercjalizacji, aby nie zatracić autentyczności sportowej rywalizacji i towarzyszących jej emocji?
Polska w UE: Wyzwania nowej rzeczywistości
Ostatnie 8 lat w relacjach Polski z Unią Europejską można określić czasem utraconych korzyści i drogi pod prąd. Koalicja 15 października dała nadzieję na powrót na ścieżkę współpracy, rozwoju oraz generowania obopólnych korzyści. Polska znowu może być szanowana na arenie międzynarodowej ale czy ma szansę na przejęcie roli lidera? Znaczącym wyzwaniem dla wspólnoty są obecnie przesilenia geopolityczne na świecie – rosnąca pozycja Chin i ich nieuchronna rywalizacja z USA i UE, konflikty zbrojne i zmiany układów sił stawiają pytanie kierunek, w którym należy kształtować politykę UE w kontekście kryzysów i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia są też wyzwania związane z polityką wewnętrzną wspólnoty – jak głęboka powinna być integracja i jak zachować tożsamość narodową poszczególnych państw? Jak Polska powinna kształtować swoją politykę wobec unii aby ponownie mieć aktywny wpływ na jej decyzje, które bezpośrednio oddziaływują na jej rozwój i bezpieczeństwo?
Przedsiębiorczość wobec wyzwań: inspirujące lekcje z życia i biznesu
Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia:https://horizoncee.pl/
Agenda Horizon CEE’24:https://horizoncee.pl/agenda/