
Repolonizacja, konkurencyjność polskich i europejskich firm, regulacja vs. deregulacja, przyszłość Unii Europejskiej jako organizacji i Europy jako kontynentu, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca na linii samorząd-biznes oraz bezpieczeństwo wykorzystania AI w biznesie i nauce- to tematy, które zostaną poruszone podczas kolejnej edycji HorizonCEE. Liderzy świata biznesu, polityki i nauki spotkają się już 24 czerwca w prestiżowej przestrzeni LookUp! Events w budynku Skyliner, aby wspólnie odpowiedzieć na pytania o przyszłość europejskiego biznesu.
HorizonCEE’25 to już trzecia edycja wydarzenia. To wydarzenie, podczas którego uczestnicy spotykają się, aby debatować o strategicznych sprawach geopolitycznych i biznesowych, ale także aby poszerzać swoją sieć kontaktów i poznawać inspirujących ludzi z różnych gałęzi biznesowych. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie przedstawicieli największego polskiego i europejskiego biznesu, przedstawicieli Rządu RP, Parlamentu i Europarlamentu, wybitnych przedstawicieli świata nauki i świetnych dziennikarzy. Różnorodność środowisk to klucz do merytorycznej i ciekawej dyskusji. Organizatorzy zadbali także o element artystyczny w postaci wystawy dzieł sztuki zorganizowanej w przestrzeni wydarzenia przez Partnera HorizonCEE’25 Domu Aukcyjnego DESA.
W gąszczu regulacji
W ostatnim czasie deregulacja stała się wręcz hasłem sztandarowym. Nie sposób nie poruszyć tego wątku także podczas HorizonCEE’25. W panelu W gąszczu regulacji paneliści postarają się zdefiniować wady i zalety zarówno regulacji, jak i deregulacji- czy rzeczywiście potrzebujemy mniejszej ilości przepisów, aby odblokować potencjał Polski i całej Unii? Jakie powinno być otoczenie regulacyjne? W jakim stopniu deregulacja może stać się narzędziem wspierającym wzrost gospodarczy, a gdzie niesie za sobą ryzyko utraty równowagi, jakości i bezpieczeństwa? Na te pytania postarają się znaleźć odpowiedzi dr Arkadiusz Myrcha- Wiceminister Sprawiedliwości, Rafał Dutkiewicz- Prezes Zarządu Pracodawcy RP, Sylwia Bilska- Prezeska Zarządu Edenred i Michał Gładyś- Prezes Zarządu ARP TFI. Moderować dyskusję będzie Karolina Wysota- dziennikarka Money pl.

Energia filarem bezpieczeństwa państwa
Wybuch wojny w Ukrainie i jej następstwa dobitnie uzmysłowiły Europie jak ważna jest niezależność energetyczna i jej bezpieczeństwo. Transformacja energetyczna nabrała innego znaczenia- stała się narzędziem, które ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europie. W którym miejscu transformacji znajduje się Polska? Czy jesteśmy bezpieczni? Czym zastąpimy węgiel i paliwa kopalne i jak ta transformacja przebiega? Czego potrzeba, aby przyspieszyć rozwój rynku energetycznego w Polsce i kto finalnie poniesie koszty tej zmiany? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy panelu, wśród których znajdą się Witold Literacki- Wiceprezes ds. Korporacyjnych ORLEN, dr Wojciech Wrochna- Wiceminister Przemysłu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Prof. Krzysztof Zamasz- Wiceprezes Zarządu Veolia oraz Tobiasz Adamczewski- Wiceprezes Forum Energii. Panel poprowadzi Aleksandra Hołownia- dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.
Europa na rozdrożu. Co dalej?
Unia Europejska jako organizacja i Europa jako kontynent stoją przed największymi wyzwaniami od czasów II wojny światowej. Mnogość czynników, które mogą zachwiać stabilnością i solidarnością naszego kontynentu jest wręcz przytłaczająca- wyzwania migracji, zmiana administracji rządowej w USA, zielona transformacja, dynamicznie zmieniające się upodobania wyborców, globalne konflikty i napięcia- to wszystko pozwala na stawianie pytań o to jaka będzie przyszłość Unii- czy będzie ona solidarna i jakie będą kierunku jej dalszego, efektywnego działania. Swoją opinią w tym zakresie podzielą się Miłosz Motyka- Wiceminister Klimatu i Środowiska, Agnieszka Pomaska- Posłanka na Sejm RP, Przewodnicząca Komisji ds. UE, Wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz- Europosłanka, była Prezydentka Warszawy, Ireneusz Raś- Wiceminister Sportu i Turystyki oraz Prof. Tomasz Siemiątkowski- Adwokat, Kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara, wykładowca SGH. Rozmowę poprowadzi Piotr Mieśnik- dziennikarz, autor książek, były redaktor naczelny WP.
Między repolonizacją a konkurencyjnością- państwo jako gracz czy regulator nowoczesnej gospodarki?
Panel, którego partnerem jest Gazeta Wyborcza zostanie poświęcony tematyce dotyczącej roli państwa w nowoczesnej gospodarce. Co powinniśmy wybrać – wolny rynek czy interwencjonizm, deregulacje czy strategiczną kontrolę? Podczas debaty paneliści zastanowią się jakie warunki powinno tworzyć państwo dla rozwoju biznesu, czy repolonizacja ma sens i jakie niesie za sobą skutki, gdzie interwencja państwa może być korzystna, a gdzie szkodliwa. Poruszona zostanie także kwestia wpływu zmian legislacyjnych na inwestycje oraz wyzwań związanych z budowaniem konkurencyjności europejskiej gospodarki – zarówno w kontekście wspólnych strategii UE, jak i potencjalnej, odrębnej drogi Polski. W panelu wezmą udział Dominika Bettman- Członkini Rady Nadzorczej Santander Bank Polska i KRUK S.A., Wojciech Trojanowski- Członek Zarządu Strabag, Paweł Karbownik- Wiceminister Finansów oraz Katarzyna Kowalska- Wiceprezes Zarządu KUKE. Za moderację panelu odpowiada Patrycja Maciejewicz- Wiceszefowa Działu Gospodarczego w Gazecie Wyborczej.
Lokalna synergia. Samorząd+Biznes=Rozwój.
Uczestnicy panelu, którego partnerem jest Emitel zastanowią się, jak tworzyć przejrzyste i skuteczne mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby lokalnych społeczności. Poruszona zostanie również kwestia rozwijania przestrzeni miejskich w duchu zrównoważonego rozwoju, społecznej inkluzywności i innowacyjności urbanistycznej, a także rola biznesu jako aktywnego uczestnika tych procesów. Jakie środowisko powinien budować samorząd, ale także biznes, aby współpraca pomiędzy tymi podmiotami była efektywna i z korzyścią dla mieszkańców województw, miast, powiatów i gmin? O tych zagadnieniach rozmawiać będą: Aleksander Miszalski- Prezydent Krakowa, Mariusz Frankowski- Wojewoda Mazowiecki, Piotr Borawski- Wiceprezydent Gdańska, Maciej Pilipczuk- Prezes Zarządu Emitel i Bartosz Guss-Dyrektor Generalny PZFD, były Wiceprezydent Poznania. Moderatorką panelu jest Karolina Jędrzejewska- dziennikarka Polsat News.
Technologia głupcze! Wyzwania transformacji cyfrowej.
Tematyka panelu skupi się na tym, jak polski i europejski biznes mogą skutecznie wykorzystywać potencjał AI, rozwijać go w sposób bezpieczny i efektywny oraz jakie narzędzia wspierają długofalową cyfryzację, a jednocześnie jej bezpieczeństwo. Dyskusja dotyczyć będzie także potrzeb polskiej gospodarki, nauki i obywateli w kontekście sprawnego wdrażania nowych technologii oraz kwestii zapewnienia szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i budowania konkurencyjności poprzez innowacje. W panelu wystąpią: Marek Głazowski- Prezes Zarządu IFS Poland, Michał Jaros- Wiceminister Rozwoju i Cyfryzacji, Kinga Gajewska- Posłanka na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Wojciech Szwankowski- Założyciel i Dyrektor Finansowy Montis Capital i Wojciech Sibak- CIO Ampol-Merol. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Maciejewicz- Rzeczniczka Patentowa, współzałożycielka Lawmore.
Partnerami wydarzenia zostali:
Partnerzy Główni:
ORLEN
Grupa ORLEN to zintegrowany multienergetyczny koncern, notowany w prestiżowym światowym rankingu Fortune Global 500. Firma działa na 10 rodzimych rynkach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, w Kanadzie, Norwegii i Pakistanie. Oferta Grupy ORLEN dociera do ponad 100 krajów na 6 kontynentach.
Działalność firmy obejmuje zarówno wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, jak i przetwórstwo i sprzedaż produktów naftowych, a także wytwarzanie i dystrybucję energii. Jednym z kluczowych elementów misji ORLEN jest pełnienie roli lidera procesu transformacji energetycznej w regionie.
W nowe strategii ORLEN do 2035 roku koncern zapowiedział m.in. zwiększenie wydobycia gazu, budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych. Do końca 2035 roku na cele strategiczne ORLEN planuje przeznaczyć od 350 do 380 mld PLN.
Więcej o strategii ORLEN 2035: Strategia 2035.
STRABAG
STRABAG jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, lidera w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii.
STRABAG należy do czołówki największych firm budowlanych na polskim rynku. Firma realizuje najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego, infrastrukturalnego i inżynieryjnego. Jest generalnym wykonawcą w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, tramwajowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu utrzymania infrastruktury drogowej. Laboratoria STRABAG zapewniają utrzymanie najwyższych standardów jakości wykonywaniach zleceń oraz prowadzą prace badawcze w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii. STRABAG jest największym producentem mas bitumicznych w Polsce, posiada rozwiniętą sieć wytwórni w kraju oraz własne wytwórnie betonu i kopalnie kruszyw.
STRABAG zatrudnia ponad 7400 osób, w tym wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów wielu branż. Posiada najnowszej generacji park maszynowy. Wartość zleceń grupy wynosi ponad 9,5 mld PLN.
Więcej informacji jest dostępnych na http://www.strabag.pl/.
Partnerzy: VEOLIA, IFS Poland, Emitel, Edenred, ARP TFI, KUKE, PZFD, PLS, DESA, Lawmore.
Patronaty: Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Sprawiedliwości, Wojewoda Mazowiecki, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Leona Koźmińskiego, Akademia WSB, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Partner instytucjonalny: Pracodawcy RP.
Partnerzy medialni: Dziennika Gazeta Prawna, Wyborcza.biz, TVP Info, PAP.