Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Państwo jako inwestor i partner biznesu – klucz do konkurencyjnej gospodarki

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Państwo jako inwestor i partner biznesu – klucz do konkurencyjnej gospodarki
Państwo jako inwestor i partner biznesu – klucz do konkurencyjnej gospodarki
Materiały prasowe

Państwo nie jest jedynie strażnikiem prawa i regulatorem życia społecznego. To także jeden z największych inwestorów w gospodarce.

Wydaje pieniądze obywateli – zarówno z podatków krajowych, jak i z funduszy unijnych – a sposób, w jaki te środki są zarządzane, bezpośrednio wpływa na konkurencyjność całej gospodarki.

To, jak państwo inwestuje, ma ogromne znaczenie dla przyszłości krajowych firm i sektorów. Dlatego nie wystarczy jedynie rozdysponowywać środki – trzeba prowadzić z biznesem otwarty, konkretny dialog. Tylko wtedy inwestycje publiczne będą realnie wspierać rozwój lokalnej produkcji, tworzenie miejsc pracy i transfer wiedzy.

Szczególnie istotne staje się to w kontekście dużych projektów infrastrukturalnych i przemysłowych. Państwo powinno je wykorzystywać nie tylko jako narzędzie modernizacji, ale też jako impuls do budowania silnego zaplecza gospodarczego w miejscu realizacji inwestycji.

Inwestycje lokalne muszą stymulować lokalną produkcję.

Nie można zapominać, że Polska wciąż pozostaje importerem kapitału – finansowego, technologicznego i ludzkiego. Musimy ten kapitał przyciągać, ale równocześnie maksymalnie wykorzystać potencjał, który mamy na miejscu. Inwestycje państwowe i prywatne powinny być ukierunkowane na to, by jak najwięcej produkcji odbywało się w kraju, a zysk z niej trafiał do polskich obywateli i firm.

Kluczowe jest też budowanie zaufania do krajowych producentów. Jeśli publiczne zamówienia będą kierowane do firm produkujących w Polsce, stanie się to nie tylko wsparciem bieżącej działalności, ale również najlepszą reklamą na rynkach zagranicznych. Polski produkt, który zyskał uznanie u zamawiających na rynku lokalnym, ma znacznie większe szanse na sukces w eksporcie.

Nie mniej ważna jest przewidywalność. Przemysł – zwłaszcza sektor budowlany – potrzebuje stabilnego planowania, by móc inwestować w ludzi, sprzęt i rozwój. Brak jasności i ciągłe zmiany powodują chaos i utrudniają rozwój. Firmy muszą mieć pewność, że ich oferta nie zostanie zignorowana tylko dlatego, że pojawił się tańszy zagraniczny dostawca.

Podsumowując – państwo powinno działać nie tylko jako inwestor, ale przede wszystkim jako świadomy partner biznesu. Tylko w ten sposób można realnie budować silną, odporną i konkurencyjną gospodarkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo